Izba Komornicza
we Wrocławiu

ul. Powstańców Śląskich 56e/u1
53-333 Wrocław

Biuro czynne:
pn - pt od 8.00 do 15.30

*****

Rzecznik Prasowy
Tomasz Kinastowski
+48 512-777-075
rzecznik.wroclaw@komornik.pl

*****

Dyżury członków
Rady Izby Komorniczej:
w każdy 2 czwartek miesiąca
od 10.00 do 14.00
za wyjątkiem lipca i sierpnia

*****

Dodatkowe informacje:
Biuro Izby Komorniczej we Wrocławiu nie jest upoważnione do świadczenia pomocy prawnej.
Nie może w szczególności udzielać porad prawnych, odpowiadać na pytania prawne, dokonywać interpretacji przepisów prawa.

*****

Bezpłatna Infolinia Komorniczą dla każdego, kto chciałby zasięgnąć porady lub informacji w sprawie postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komorników sądowych dostępna w każdy wtorek, w godzinach 9-15, pod numerem telefonu: (22) 299 87 77.
 2014-12-18
Relacja z Dnia Otwartego Komorników Sądowych
20 listopada 2014 roku w całej Polsce odbył się kolejny, IV Dzień Otwarty Komorników Sądowych, w tym roku pod hasłem „Bo jeden podpis może przekreślić drugą młodość”, który zorganizowała Krajowa Rada Komornicza we współpracy z izbami komorniczymi, w tym z Izbą Komorniczą we Wrocławiu i we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”.20 listopada każdy mógł przyjść do kancelarii komorniczej i uzyskać bezpłatną poradę prawną. Każdy zainteresowany został rzetelnie obsłużony.

Z okazji Dnia Otwartego przygotowaliśmy również specjalny Dekalog, którego postanowienia służyć będą jako pomoc w uniknięciu poważnych kłopotów.

Celem tegorocznego Dnia Otwartego Komorników Sądowych było przekazanie zainteresowanym jak największej ilości informacji i wskazówek mogących uchronić ich przed skutkami nierozważnego rozporządzania własnym majątkiem i podkreślić, że jeden nierozważny podpis pod dokumentem, którego nie jesteśmy pewni, może wprawić w poważne kłopoty, dlatego zachęcaliśmy do szanowania własnych podpisów i do nie nadużywania ich. Dodatkowo dyżurujący w kancelariach komornicy odpowiadali na pytania dotyczące przebiegu egzekucji, zajęć świadczeń emerytalnych, podstaw wszczynania eksmisji, czy przedmiotów i świadczeń wyłączonych spod zajęcia.

W tegorocznej akcji uczestniczyło prawie 40% więcej kancelarii komorniczych niż przed rokiem. W całej Polsce dyżurowano w 730 biurach, ale przypomnę, że w 2013 roku zaangażowanych kancelarii było 450, a przed dwoma latami tylko 134. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie dyżurowaliśmy w 54 kancelariach, natomiast przed rokiem w 45 kancelariach. Biorąc pod uwagę, że w całej Polsce mamy 1331 komorników, a w Apelacji Wrocławskiej 144, jest to świetny wynik! Przy każdym sądzie rejonowym dyżurowała przynajmniej jedna kancelaria. Przyszło też więcej osób zainteresowanych uzyskaniem informacji, nie tylko osób starszych, chociaż ta grupa zdecydowanie dominowała. Moim zdaniem temat Dnia Otwartego był na czasie, niestety coraz więcej seniorów popada w zadłużenie. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że aż 11 proc. osób biorących kredyty ma co najmniej 65 lat. W 2013 roku łączny dług polskich seniorów wynosił 495 mln zł, a średnie zadłużenie przypadające na jednego emeryta to ponad 5,1 tys. zł. W całej Polsce zadłużonych jest 135 tys. starszych osób. Przypomnę, że przed rokiem akcja przebiegała pod alimentów, natomiast wcześniej – eksmisji. Mam nadzieję, że problematyka poruszana w ramach Dnia Otwartego stanie się okazją do wypracowania wniosków, pozwalających na wybór właściwych rozwiązań, jak również będzie wydarzeniem wpływającym na lepsze zrozumienia roli komornika w procesie wykonywania prawa.

Monika Janus Rzecznik Izby Komorniczej we Wrocławiu

DEKALOG DLA SENIORA:
I. Pożyczaj z głową! Nie ma nic złego w pożyczaniu pieniędzy, pod warunkiem, że wiadomo, od kogo i na jakich zasadach je pożyczamy.
II. Nie ma nic za darmo. Jeżeli ktoś oferuje podejrzanie dużo – zastanów się dwa razy nim się zgodzisz.
III. Pamiętaj, że poręczając pożyczkę ponosisz taką samą odpowiedzialność jak pożyczkobiorca.
IV. Nie zawsze warto chodzić na skróty. Badanie zdolności kredytowej leży przede wszystkim w Twoim interesie.
V. Nie działaj pod wpływem emocji. W atmosferze pośpiechu trudno o rozsądne decyzje.
VI. Pamiętając o najbliższych nie zapominaj o sobie. Jeśli to Ty pożyczasz pieniądze dla kogoś z rodziny to Ty musisz je oddać.
VII. Odsetki, oprocentowanie czy kara umowna to nie są puste pojęcia. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słowa w umowie poproś o szczegółowe wyjaśnienia.
VIII. Nie chowaj głowy w piasek! Nieodbieranie korespondencji nie rozwiązuje problemu.
IX. Bądź aktywny. Bierz udział w postępowaniu sądowym, a po jego zakończeniu współpracuj z komornikiem.
X. Sprzedaż lub darowanie komuś swojego mieszkania to bardzo poważna decyzja. Konsultacja z prawnikiem to niewielkie pieniądze, a pozwala uniknąć wielu kłopotów.

RELACJA Z WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH W RAMACH DNIA OTWARTEGO W APELACJI WROCŁAWSKIEJ.
1. W dniu 15.11.2014 roku w siedzibie Izby Komorniczej we Wrocławiu odbyła się konferencja pt "Bo jeden podpis może przekreślić drugą młodość". Osoby zainteresowane dowiedziały się, jak mądrze pożyczać pieniądze. Poznały też zasady postępowania, gdy zapuka komornik oraz dowiedziały się o prawach i obowiązkach dłużnika i wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym. Przedstawione im zostały też zasady gospodarowania finansami oraz dlaczego warto trzymać pieniądze w banku. Ostatnia kwestia jest aktualna, zwłaszcza w kontekście „modnego” ostatnio oszustwa „na wnuczka” W ramach prelekcji przedstawione zostały trzy panele tematyczne:
• „Jak mądrze pożyczać pieniądze. Psychologia zadłużenia.” Tematykę omówił doradca d/s wizerunku i PR Izby Wrocławskiej Marek Staniewicz.
• „Gdy zapuka komornik. Prawa i obowiązki dłużnika.” Problematykę zaprezentowała Monika Janus i Karol Kułakowski Przewodniczący Izby Komorniczej we Wrocławiu.

• „Dlaczego warto trzymać pieniądze w banku. Konto dla seniora. Zarządzanie budżetem domowym.” Świetny wykład przekazał dr Michał Kisiel, analityk bankier.pl, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, zajmujący się badaniem jak płacą i zadłużają się Polacy.

2. Za pośrednictwem jednego z patronów medialnych- bankier.pl uruchomione zostały „Konsultacje online z komornikiem”. Na stronie www.interwencja@bankier.pl Monika Janus i Paulina Podgórska-Pawełka przez cały tydzień- od 13. do 20. listopada 2014 prowadziły bezpłatne e-konsultacje poprzez odpowiadanie na pytania internautów.

3. W dniu 18 listopada 2014 roku o godzinie 18.00 w Klubie Osiedlowym w Żernikach Wrocławskich, zorganizowane zostało spotkanie w formie prelekcji na temat sytuacji zadłużenia wśród seniorów i zasad i przebiegu postępowania egzekucyjnego, które poprowadzili komornicy Stanisław Prus i Andrzej Paluszek. Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Zespołu Caritas przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich.4. 20 listopada w godz. 10-16 w kancelariach komorniczych dyżurowali komornicy, którzy udzielali porad i informacji osobom zainteresowanym.

5. W dniu 16 grudnia 2014 roku na Politechnice Wrocławskiej w Kole Rencisty i Emeryta odbyło się z udziałem komornika sądowego Pauliny Podgórskiej –Pawełka   spotkanie traktujące o zagrożeniach z jakimi wiąże się nieprzemyślane zaciąganie zobowiązań, czy decydowanie o majątku całego życia. W związku z ogromnym zainteresowaniem i sygnalizacją potrzeby organizacji dalszych spotkań postanowiliśmy kontynuować prelekcje w cyklu kwartalnym.

6. Wydarzenie szeroko opisywane i promowane przez regionalne media, w tym przez patrona medialnego Gazetę Wrocławską, opisującą przez ponad miesiąc, co środę (29 października, 5,12,19,26 listopada 2014 roku) w dodatku „Tygodnik 50 + Pracownika, Emeryta, Rencisty” tematykę Dnia Otwartego, stało się punktem wyjścia dla organizacji spotkań, prelekcji z seniorami w przyszłości:

7. W ramach Uniwersytetu III Wieku działający przy Uniwersytecie Wrocławskim zaplanowane zostało w semestrze letnim  spotkanie z seniorami, słuchaczami studiów, pt. „Bo jeden podpis może przekreślić drugą młodość”. Podczas spotkania przewidziana jest projekcja filmu pt. PRAWDZIWE ŻYCIE – KOMORNICY, z historią pewnej emerytki obdarzonej bujną fantazją. Następnie reprezentanci Izby -komornicy sądowi- przeprowadzą prelekcję na temat problematyki spirali zadłużenia, egzekucji długów przez komornika sądowego,  roli i funkcji  komornika, a także sytuacji dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym,  jego  praw i obowiązków. Na  koniec odbędzie się krótka dyskusja z publicznością na temat filmu i problemów seniora w świecie finansów.

8. Natomiast w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu przy ul. Koszarowej 5, z którym Izba komornicza we Wrocławiu od wielu lat współpracuje, zaplanowane zostało w dniu  26 stycznia 2015 roku z okazji Dnia Babci i Dziadka kolejne spotkanie, podczas którego zostaną poruszone następujące kwestie: Jak nie popaść i jak wyjść z pętli zadłużenia? Zarządzanie budżetem domowym w sytuacji kryzysowej? Egzekucja komornicza - prawda i mity.